Przejdź do treści

Pompy ciepła Panasonic

Ranking pomp ciepła Panasonic

W naszym rankingu pomp ciepła porównujemy 3 modele pomp firmy Panasonic, oraz 66 pomp innych producentów.

Popularność

Pompy ciepła firmy Panasonic są najpopularniejszymi w Polsce. Ich udział w rynku wynosi 28,12%. Kolejne miejsca na podium zdobywają pompy ciepła Haier 12,22% oraz Kaisai z 8,56% udziałem w rynku.

Powyższe dane poddano analizie 23 marek pomp ciepła w narzędziu Ahrefs z dnia 13.07.2022 r.

Poniżej przedstawiamy przykład dwóch pomp ciepła typu powietrze/woda (Monoblok, Split) z naszego rankingu o tej samej mocy, różniącej się wydajnością SCOP W35 oraz SCOP W55.

Jeśli szukasz informacji o tym co to jest SCOP oraz COP koniecznie sprawdź nasz artykuł:

MARKA I MODELTYPTYPOSZEREGSCOP W35SCOP W55
Panasonic WH-MXC09J3E5
Monoblok9 kW4,963,57
Panasonic WH-UD09JE5-1
Split9 kW4,903,32

Rodzaje pomp ciepła Panasonic

Panasonic jest wiodącym dostawcą rozwiązań z zakresu ogrzewania i chłodzenia. Pierwszą pompę ciepła na rynek wprowadzili już w 1985 r. która była zasilana gazem. Od tamtej pory Panasonic prężnie rozwija swoje technologie, aby w 2010 r. wprowadzić nowatorskie i energooszczędne systemy Aquarea, które do dzisiaj cieszą się ogromną popularności. Wszystkie pompy ciepła Aquarea można podłączyć do instalacji ogrzewania solarnego lub fotowoltaicznej, co podnosi sprawność układu i redukuje wpływ na środowisko, Dzięki adapterowi „CZ-TAW1” oraz aplikacji „Aquarea Smart Cloud” możemy z dowolnego zakątka naszej planety, połączyć się z chmurą (IoT Ready) i sterować parametrami naszej pompy ciepła. Ponadto Aquarea Smart Claud można podłączyć do IFTTT dzięki któremu można włączyć pompę ciepła oraz uzyskać dostęp do prognozy pogody. Poniżej prezentujemy wszystkie rodzaje i serie pomp ciepła które aktualnie znajdują się w ofercie firmy Panasonic.*

*dane z dnia 21.07.2022 r.

Kilka rodzai pomp ciepła z serii Aquarea High Performance oraz T-CAP posiada cefrtyfikat KEYMARK niezależnego laboratorium badawczego, potwierdzającego zgodność produktów i usług z normami europejskimi. KEYMARK zapewnia konsumentowi realną wartość dodatkową: sprawdzone i poświadczone przestrzeganie jednolitych Europejskich Standardów Jakości. Produkt może być oznaczony KEYMARK tylko wtedy, gdy został on wcześniej przetestowany i certyfikowany przez neutralną, niezależną i kompetentną jednostkę.

Aquarea EcoFleX – to przełomowa pompa ciepła przeznaczona dla nowo powstałych budynków, która synchronicznie obsługuje układ powietrze/powietrze i powietrze/woda. Łączy w sobie ogrzewanie i chłodzenie pomieszczeń, przez zastosowanie jednostki kanałowej z technologią nanoe™X zapewniającą oczyszczanie powietrza oraz odzysk ciepła na potrzeby przygotowania CWU. Dzięki wbudowanemu modułowi zapewnia łączność w czasie rzeczywistym za pomocą aplikacji „Aquarea Smart Cloud” lub „Panasonic Comfort Cloud”.

 

Zaawanasowana technologia nanoe™X wykorzystuje rodniki hydroksylowe (znane również jako rodniki OH), które hamują namnażanie i rozprzestrzenianie się określonych patogenów, takich jak alergeny, bakterie, wirusy, pleśnie, zapachy i niektóre substancje niebezpieczne. Ten naturalnie zachodzący proces może znacznie poprawić jakość środowiska wewnętrznego i podnosi bezpieczeństwo przebywania w pomieszczeniach przez 24/dobę. Więcej o technologi nanoe™X przeczytasz tutaj: https://www.aircon.panasonic.eu/PL_pl/happening/nanoe-x-quality-air-for-life/

 

EcoFleX został wyposażony w system oparty na unikalnej technologii  która posiada funkcję jednoczesnego ogrzewania powietrza i podgrzewania CWU oraz funkcję odzysku ciepła. Dzięki rozwiązaniom Panasonic, możemy jednocześnie ogrzewać powietrzem, oraz przygotować CWU (ciepłą wodę użytkową) lub c.o. (centralne ogrzewanie), oraz ponowne wykorzystanie ciepła odpadowego z procesu chłodzenia do produkcji ciepłej wody użytkowej. Należy przy tym zaznaczyć że nawet w trybie odszraniania EcoFleX potrafi nieprzerwanie ogrzewać.

Panasonic w swojej ofercie posiada na razie tylko jedno urządzenie z serii EcoFleX o mocy 8kW w układzie jednofazowym, dzięki któremu możemy ogrzewać, chłodzić, a także podgrzać ciepłą wodę użytkową (CWU).

System EcoFleX
System oparty na unikalnej technologii
Schemat podglądowy
Schemat podglądowy

Najważniejsze cechy serii:

 • możliwość podłączenia: grzejniki, ogrzewanie podłogowe, CWU, klimatyzacja,
 • wydajność energetyczna dla grzania W35 (A++) – W55 (A++),
 • temperatura robocza (powietrze zewnętrzne) wynosi -15°C.

Aquarea High Performance – seria pomp ciepła przeznaczona do nowych instalacji centralnego ogrzewania, jak również budynków energooszczędnych i pasywnych. Seria High Performance posiada bardzo bogatą ofertę modeli:  All-in-One, Split, Monoblok o szerokim doborze mocy wynoszącym od 3kW do 16kW.

 

Gama produktów Aquarea High Performance przedstawia się następująco:

 • jednofazowe o mocy od 3kW do 16kW
 • trójfazowe o mocy od 9kW do 16kW
 • All-in-One (od 3kW do 16kW)
 • Split (od 3kW do 16kW)
 • Monoblok (od 5kW do 16kW)
 

Seria High Performance cechuje się wysoką sprawnością SCOP (powyżej 5 w zależności od klimatu) i efektywnością energetyczną (klasa A+++ dla temp. wody 35°C), a wysoka jakość, sprawia że wszystkie pompy ciepła mogą pracować w niskich temperaturach nawet do -23°C. Należy zaznaczyć, że wybrane modele High Performance J to obecnie jedyne na rynku pompy ciepła powietrze/woda posiadające certyfikat Passive House.

Jednostki generacji J z serii High Performance pozwalają na utrzymywanie temperatury wody na wylocie na poziomie 60°C nawet przy bardzo niskich temperaturach.

 

Najważniejsze cechy serii:

 • grzanie, chłodzenie, CWU
 • możliwość podłączenia: grzejniki, ogrzewanie podłogowe, ciepła woda użytkowa
 • wysoka wydajność współczynnika COP
 • obniżone zużycie energii dzięki pompie obiegowej o klasie efektywności energetycznej „A“
 • nowe funkcje sterownika indywidualnego: tryb Auto, tryb wakacyjny
 • łatwa instalacja we wszystkich typach budynków – zarówno nowych, jak i istniejących
 • wydajność energetyczna dla grzania W35 (A+++) – W55 (A++)
 • maksymalna temperatura zasilania układu ogrzewania wynosi 75°C dla układu CWU z zastosowaniem grzałki oraz 55°C w przypadku temperatury zewnętrznej powyżej -10°C.

Aquarea T-CAP – seria pomp ciepła przeznaczona do instalacji w modernizowanych i nowych budynkach, gdzie wymagana jest duża moc urządzenia i utrzymanie wydajności nawet w niskich temperaturach. Pompy tej serii są zdolne do utrzymania mocy wyjściowej (stałej wydajności grzewczej) przy temperaturze zewnętrznej do -20°C bez konieczności wspomagania grzałką elektryczną oraz mogą pracować samodzielnie nawet do -28°C na zewnątrz. Seria Aquarea T-CAP posiada bardzo bogatą ofertę modeli: All-in-One, Split, Monoblok
o szerokim doborze mocy wynoszącym od 9kW do 16kW.

 

Gama produktów Aquarea T-CAP przedstawia się następująco:

 • jednofazowe o mocy od 9kW do 12kW
 • trójfazowe o mocy od 9kW do 16kW
 • All-in-One (od 9kW do 16kW)
 • Split (od 9KW do 16kW)
 • Monoblok (od 9kW do 16kW)

 

Rozważając modernizację swojego systemu grzewczego, czyli starego kotła, najważniejszą wątpliwością jest czy dany rodzaj pompy ciepła może współpracować z obecną instalacją grzewczą. Wynika to z faktu że w nowoczesnych domach króluje ogrzewanie podłogowe,
a w starszych już grzejniki. Pompy ciepła typu T-CAP są zaprojektowane do współpracy z grzejnikami wysokotemperaturowymi.

Bez konieczności przywymiarowania instalacji w celu osiągnięgcia wymaganej wydajności w niskich temperaturach pompa ciepła Panasonic T-CAP może pracować przy temperaturach zewnętrznych nawet do -28°C, a w temperaturach do -20°C (przy temp. wody wyjściowej 35°C) utrzymują wydajność nominalną bez załączania grzałki pomocniczej. W przypadku innych urządzeń konieczne jest dobranie innego modelu o większej wydajności, aby przy niskich temperaturach osiągnąć ten sam poziom komfortu.

Urządzenia z serii Aquarea T-CAP utrzymują wysoką wydajność dzięki efektywnemu sterowaniu czynnikiem chłodniczym poprzez unikalny dwururowy wymiennik ciepła co zapewnia stabilne ogrzewanie nawet przy -20°C. Ponadto pompa ciepła Aquarea Super Quiet T-CAP
w wersji split dzięki specjalnie wykonanej jednostki zewnętrznej znacząco redukuje hałas pracującego urządzenia nawet do 15dB.*

*porównanie modelu WH-UQ12HE8 w trybie pracy cichej na poziomie 3 z modelem WH-UX12HE8 w trybie pracy z pełnym obciążeniem. Możliwość spadku wydajności grzewczej.

 

Najważniejsze cechy serii:

 • grzanie, chłodzenie, CWU
 • możliwość podłączenia: grzejniki, ogrzewanie podłogowe, ciepła woda użytkowa
 • zastosowanie dla skrajnie niskich temperatur
 • wydajność energetyczna dla grzania W35 (A++) – W55 (A++)
 • maksymalna temperatura zasilania układu ogrzewania wynosi 75°C dla układu CWU z zastosowaniem grzałki oraz 60°C w przypadku temperatury zewnętrznej powyżej -10°C.

Aquarea HT – seria pomp przeznaczona do instalacji domów mieszkalnych ze starymi grzejnikami wysokotemperaturowymi są idealnym wyborem do modernizacji. Najlepsze rozwiązanie zdolne zapewnić temperaturę wody grzewczej do 65°C, nawet przy temperaturze zewnętrznej wynoszącej -15°C, co czyni ją idealną alternatywą dla kotłów olejowych i gazowych podłączonych do grzejników wysokotemperaturowych. Modele o mocy 9kW i 12kW zastępują tradycyjne źródła ciepła, jak olej opałowy czy gaz, bez konieczności wymiany konwencjonalnych grzejników, dzięki czemu zakres prac remontowych będzie ograniczony do minimum.

 

Gama produktów Aquarea HT przedstawia się następująco:

 • jednofazowe o mocy od 9kW do 12kW
 • trójfazowe o mocy od 9kW do 12kW
 • Split (od 9kW do 12kW)
 • Monoblok (od 9kW do 12kW)

 

Zastosowanie sterownika biwalentnego Aquarea umożliwia połączenie różnych źródeł ciepła (kotła i pompy ciepła). Tak otrzymana konfiguracja zapewnia najwydajniejszą pracę.

 

Najważniejsze cechhy serii:

 • grzanie, CWU
 • możliwość podłączenia: tradycyjne grzejniki wysokotemperaturowe, ciepła woda użytkowa
 • możliwość podłączenia kotła zapewniającego większą wydajność
 • zastosowanie dla starych grzejników
 • wydajność energetyczna dla grzania W35 (A++) – W55 (A++)
 • maksymalna temperatura zasilania układu ogrzewania wynosi 75°C dla układu CWU z zastosowaniem grzałki oraz 65°C w przypadku temperatury zewnętrznej w zakresie od 5°C do 20°C.

Panasonic Aquarea Tank oraz Aquarea DHW – co to jest?

 

Aquarea Tank – jest nowym zasobnikiem ciepłej wody użytkowej ze zbiornikiem buforowym, który idealnie nadaje się do nowych
i istniejących instalacji. Urządzenie można podłączyć do dowolnego modelu pompy ciepła z serii Aquarea o mocy od 3kW do 16kW. Zasobnik został zaprojektowany pod kątem współpracy z powietrznymi pompami ciepła Aquarea.

Przemyślana konstrukcja zajmuje minimum miejsca, dzięki czemu idealnie nadaje się do modernizacji. Zawór 3-drożny oraz zamontowana pompa klasy A zasobnika Aquarea oferuje oferuje wysoki przepływ wody, przez co doskonale nadaje się do wszystkich typów obiektów i konfiguracji (tj. grzejników, ogrzewania podłogowego, systemów mieszanych). Wewnętrzny 80-litrowy zbiornik buforowy zasobnika zapewnia wystarczające ciepło w trakcie produkcji C.W.U. , a sam zasobnik C.W.U. ma pojemność 185 litrów i został wykonany ze stali nierdzewnej gwarantując wytrzymałość i wieloletnią eksplotację. Zasobnik C.W.U. można zainstalować w dowolnym punkcie obiektu, także w garażu, bez wpływu na wydajność systemu.

 

Zalety Aquarea Tank:

 • łatwa instalacja,
 • przyłącza na wierzchu zbiornika,
 • łatwe połączenie z pompami ciepła Aquarea typu Split i Monoblok,
 • szybka instalacja dzięki zaworowi 3-drożnemu i pompie klasy A,
 • wydajna pompa,
 • zasobnik ze stali nierdzewnej,
 • prostokątna obudowa ułatwia intergację w większości budynków mieszkalnych,
 • idealny do modernizacji.

Aquarea DHW – jest nowym systemem do przygotowania CWU z wbudowaną pompą ciepła. Pompa montowana jest na zbiorniku na wodę
i czerpie energię z powietrza znajdującego się w otoczeniu, wykorzystując dodatkowe źródło energii do podgrzania wody do 55°C. Wykorzystując nowoczesną technologię, sprężarka rotacyjna zapewnia lepsze wykorzystanie energii, co oznacza istotną oszczędność energii – do 75 procent.

Zaletą systemu Aquarea DHW są wymiary i zdoloność grzewcza pozwalającą z powodzeniem zastąpić używany obecnie podgrzewacz wody. Wymiennik nawinięty po wewnętrznej stronie zewnętrznego płaszcza zbiornika zapobiega gromadzeniu się kamienia, wydłuża żywotność systemu i zwiększa poziom bezpieczeństwa. Doskonałe zabezpieczenie zbiornika zostało zapewnione dzięki zastosowaniu najwyższej jakości, wyjątkowo czystej emalii oraz dużego elementu magazynowego. Zapewniają one trwałość nawet w najbardziej wymagających  warunkach eksploatacyjnych.

Główne zalety Aquarea DHW:

 • do 75% oszczędności energii,
 • wymiennik zewnętrzny,
 • podwójne zabezpieczenie antykorozyjne,
 • przewody powietrzne,
 • inteligentne rozwiązanie do małych pomieszczeń,
 • sterownik elektryczny.

 

Systemy Aquarea do przygotowania CWU pozwalają przewodami powietrznymi wentylować dom przy jednoczesnym wykorzystaniu wywiewanego ciepłego powietrza do ogrzewania wody, zaś zimne powietrze może zostać wyprowadzone poza budynek lub do dowolnej części domu. Przyjazny sterownik elektroniczny z dotykowym wyświetlaczem LCD pozwala użytkownikowi ustawienie parametrów takich jak wyświetlenie informacji o dostępnej ilości ciepłej wody, tryb szybkiego podgrzewania „Turbo”, podgrzewania wody do temp. 75°C, funkcji niezależnej wentylacji czy ustawienie kilkudniowej nieobecności.

 

Aquarea DHW występuje w dwóch modelach: wiszącym oraz stojącym.

 

Cechy modelu wiszącego:

 • pojemność od 80 do 120 litrów,
 • montaż naścienny pionowy,
 • zakres eksploatacyjny od -7°C do +35°C,
 • dotykowy wyświetlacz LCD,
 • wysokiej jakości izolacja,
 • pośredni, rurowy element ogrzewający powietrze.

 

Cechy modelu stojącego:

 • pojemność od 200 do 280 litrów,
 • zakres eksploatacyjny od +7°C do +35°C,
 • dodatkowy jeden lub dwa rurowe wymienniki ciepła do połączenia z innym źródłem energii (instalacja CO, energie słoneczna itd.),
 • schładzanie i osuszanie powietrza wtłaczanego z zewnątrz lub z wnętrza budynku,
 • wysokiej jakości izolacja,
 • dodatkowe źródło ciepła (np. pochodzące z energii słonecznej),
 • montaż podłogowy pionowy

Dystrybutorzy, gwarancja i serwis

 
Dystrybutorzy pomp ciepła firmy Panasonic działają na terenie całe kraju. W tabeli poniżej przedstawiamy listę dystrybutorów z podziałem na województwa oraz większe miasta. Jeśli twojej miejscowości nie ma na liście, możesz skontaktować się z dystrybutorem który obsługuje twoje województwo.

 

województwo:

dystrybutor:

– województwo dolnośląskie
 • BIMs PLUS (Stanowice)
 • Schiessl (Wrocław)
 • Solar Polska Sp. z o.o. (Wrocław, Wałbrzych)
 • HYDROSOLAR Sp. z o.o. (Wrocław)

 •  

  – województwo kujawsko-pomorskie
 • HYDROSOLAR Sp. z o.o. (Bydgoszcz)
 • BIMs PLUS (Bydgoszcz)
 • Schiessl (Bydgoszcz)
 • Solar Polska Sp. z o.o. (Toruń)

 •  

  – województwo lubelskie
 • Schiessl (Lublin)

 •  

  – województwo łódzkie
 • HYDROSOLAR Sp. z o.o. (Łódź)
 • Schiessl (Łódź)
 • BIMs PLUS (Łódź)
 • Solar Polska Sp. z o.o. (Łódź)

 •  

  – województwo małopolskie
 • Solar Polska Sp. z o.o. (Kraków, Tarnów)
 • Sofiterm Sp. z o.o. (Kraków)
 • Kliweko (Kraków)
 • BIMs PLUS (Kraków)
 • HYDROSOLAR Sp. z o.o. (Kraków)
 • Schiessl (Kraków)

 •  

  – województwo mazowieckie
 • BIM’s PLUS (Warszawa)
 • Schiessl (Warszawa)
 • Solar Polska Sp. z o.o. (Warszawa, Siedlce)
 • HYDROSOLAR Sp. z o.o. (Warszawa)
 • Schiessl (Warszawa)
 • Serwiscenter.pl G-4 (Białobrzegi)

 •  

  – województwo opolskie
 • brak dystrybutorów

 •  

  – województwo podkarpackie
 • BIM’s PLUS (Rzeszów)
 • HYDROSOLAR Sp. z o.o. (Rzeszów)
 • Schiessl (Rzeszów)

 •  

  – województwo podlaskie
 • NETKLIMA (Białystok)
 • Schiessl (Białystok)
 • Solar Polska Sp. z o.o. (Białystok)

 •  

  – województwo pomorskie

   

  – województwo śląskie
 • G-4 (Gliwice)
 • Solar Polska Sp. z o.o. (Gliwice, Bielsko-Biała)
 • EKOLHOUSE Sp. z o.o. Sp. k. – Grupa G-4 (Zabrze)
 • Schiessl (Sosnowiec)
 • BIM’s PLUS (Przyszowice)
 • HYDROSOLAR Sp. z o.o. (Żory)
 • ZITERM Sp. k. – Grupa G-4 (Harbutowice)

 •  

  – województwo świętokrzyskie

   

  – województwo warmińsko-mazurskie

   

  – województwo wielkopolskie
 • Solar Polska Sp. z o.o. (Piła, Poznań)
 • BIM’s PLUS (Poznań)
 • Schiessl (Wysogotowo)
 • HYDROSOLAR Sp. z o.o. (Poznań)

 •  

  – województwo zachodniopomorskie
 • G-4 oddział U Piotra (Koszalin)
 • BIM’s PLUS (Koszalin, Przecław)
 • G-4 oddział Eko-Star (Kamień Pomorski)
 • HYDROSOLAR Sp. z o.o. (Szczecin)
 • Schiessl (Szczecin)
 • Solar Polska Sp. z o.o. (Szczecin)
 • Gwarancję i serwis na pompy ciepła Panasonic wynoszą odpowiednio 3 lata na urządzenie, plus dodatkowe 2 lata na sprężarkę.*

  Z dniem 01.04.2015 r. zmianie uległa Polityka Gwarancyjna która to mówi że „gwarancja będzie udzielana jedynie przez firmy instalacyjne posiadające aktualną akredytację”.

  Uwaga: serwisu musi dokonać akredytowany instalator, który montował urządzenie.

   

  Instalatorzy pomp ciepła firmy Panasonic działają na terenie całe kraju. W tabeli poniżej przedstawiamy listę instalatorów z podziałem na województwa oraz większe miasta. Jeśli twojej miejscowości nie ma na liście, możesz skontaktować się z instalatorem który obsługuje twoje województwo.

   

  *dane z dnia 01.04.2015 r.

  województwo:

  instalator:

  – województwo dolnośląskie

   

  – województwo kujawsko-pomorskie

   

  – województwo lubelskie
 • PPHU DELTATECH ADAM KORNILUK (Rossosz)
 • WRÓB-EL (Janów)
 • OXYWENT (Męgiew)

 •  


   

  – województwo małopolskie
 • ECO-CONVERT (Jordanów)
 • RAPACZ Systemy Grzewcze (Lubień)
 • Proenergy (Kraków, Baranówska)

 •  

  – województwo mazowieckie

   

  – województwo opolskie

   

  – województwo podkarpackie

   

  – województwo podlaskie

   

  – województwo pomorskie
 • GreenTec (Kielno)
 • ATM Klima (Kowale)
 • NET-TEL (Rotmanka)
 • CNC POMPY CIEPŁA (Starogard Gdański)

 •  


   

  – województwo świętokrzyskie
 • TOM-INSTAL (Strawczyn)
 • Eko Ogrzewanie (Oblęgorek)
 • JACOTERM (Górno)

 •  

  – województwo warmińsko-mazurskie

   


   

  – województwo zachodniopomorskie

  Panasonic udostępnił dedykowaną stronę internetową dzięki której możesz skontaktować się z firmą w celu zaprojektowania ogrzewania
  i chłodzenia, najlepiej pasujących do twoich potrzeb.

  Podsumowanie

  Seria pomp ciepła Panasonic Aquarea to obecnie jedna z najbogatszych ofert pomp ciepła na rynku, która cieszy się dużym uznaniem wśród użytkowników i rekomendowana jest przez wielu instalatorów. Bez względu na to, czy budujesz nowy dom, czy modernizujesz istniejący budynek, bogaty wybór pomp ciepła Panasonic umożliwia dobór do praktycznie każdego rodzaju inwestycji. Poniżej przedstawiamy Państwu infografikę pokazującą w skrócie wszystkie cztery serie pomp ciepła firmy Panasonic.