Przejdź do treści
Home » Recenzje » Klimatyzatory Eberg » Klimatyzator Eberg Qubo Q40HD i Q40NE

Klimatyzator Eberg Qubo Q40HD i Q40NE

Klimatyzator Eberg Qubo Q40HD recenzja
0
(0)

Klimatyzator przenośny Eberg Qubo Q40HD to alternatywa dla klimatyzatorów Warmtec KP40. Sprzęt ten posiada analogiczną moc chłodniczą oraz grzewczą (w obu przypadkach wynosi ona 4 kW). To zatem dobra opcja urządzenia chłodzącego przeznaczonego do sporych pomieszczeń, o wielkości maksymalnej 45-49 m².

Uwagę zwraca również oferowany przez producenta imponujący przepływ powietrza – aż 450 m³/h. To wszystko sprawia, że Qubo Q40HD powinien szybko poradzić sobie z upałem.

Klimatyzator przenośny Qubo to dobry wybór dla osób, które mogą wystawić urządzenie na zewnątrz (co prezentujemy w naszym teście poniżej) lub takich, które poszukują sprzętu z mocnym wywiem, zdolnym do ochłodzenia dużych pomieszczeń. 

Obecnie Eberg Qubo Q40HD jest niedostępny, ale producent proponuje również model Eberg Qubo Q40NE. Podobieństwa i różnice między nimi przedstawiamy poniżej.

Klimatyzator pokojowy Eberg Qubo Q40 HD przód

Nasza ocena

7 / 10

Ostateczna ocena uwzględnia stosunek wydajności osuszania i wyposażenia do aktualnej ceny urządzenia

Aktualna cena

2 149 zł

Opłacalność zakupu
Dobra
Moc chłodzenia
4 kW
Pobór prądu
W normie, maks. 1700 W
Tryby pracy
chłodzenie, ogrzewanie, osuszanie, cyrkulacja
Funkcje dodatkowe
spot cooler, timer, tryb nocny, pilot

Eberg Qubo Q40HD i Q40NE

Główne cechy i funkcje

Klimatyzator przenośny Eberg QUBO Q40NE
Klimatyzator przenośny Eberg Qubo Q40NE, źródło nachlodno.pl

Zarówno Eberg Qubo Q40HD jak i Eberg Qubo Q40NE to urządzenia 4w1. Klimatyzatory te mogą być używane do chłodzenia, ogrzewania, wentylacji i osuszania pomieszczeń.

Moc chłodnicza i grzewcza modelu Eberg Qubo Q40HD i Q40NE to 4 kW, co oznacza, że maksymalna powierzchnia użytkowa dla tych klimatyzatorów to 49 m²

Na uwagę, w obu modelach, zasługuje bardzo duży przepływ powietrza – 450 m³/h. 

Chłodzenie

Cyrkulacja

Ogrzewanie

Osuszanie

Duża moc klimatyzatora przenośnego przekłada się też na większe zużycie prądu. Dla modeli Eberg Qubo Q40HD oraz Eberg Qubo Q40NE specyfikacja urządzeń podaje odpowiednio: 1,7 i 1,5 kW w trybie chłodzenia oraz 1,5kW i 1,3kW w trybie ogrzewania.

Na uwagę zasługuje bardzo wydajne osuszanie klimatyzatorem, ponieważ wynik do 70 litrów na dobę jest rzadko spotykany wśród klimatyzatorów przenośnych.

Wyposażenie i szczegóły techniczne

Eberg Qubo Q40HD oferuje użytkownikom 3 prędkości nawiewu. Temperaturę można regulować w zakresie od 16 do 31°C (w przypadku Eberg Qubo Q40NE jest to zakres 17-30°C). Niestety klimatyzator przenośny Eberg Qubo w modelu Q40HD nie posiada automatycznego trybu pracy. 

Ciekawą funkcją jest Spot Cooler. Duży przepływ powietrza oraz szerokie wewnętrzne i zewnętrzne łopatki wentylatora  pozwalają na uzyskanie długiego i chłodnego strumienia powietrza. 

Na najwyższej mocy chłodzenia i pracy wentylatora powiew był wyczuwalny na odległości ponad 2,6 m, a temperatura bezpośrednio przy wylocie wynosiła około 9-10°C. Taka specyfikacja pozwala na chłodzenie oddalonych od siebie miejsc np. stanowisk biurowych oraz umożliwia skuteczne chłodzenie miejscowe np. urządzeń elektronicznych. 

Klimatyzator przenośny Qubo Q40NE; Kratka zewnętrzna wentylatora
Kratka zewnętrzna; pozycje żaluzji można regulować jedynie manualnie, źródło nachlodno.pl
Klimatyzator przenośny Qubo Q40NE; Kratka wewnętrza; szerokie łopatki poruszają z włączoną funkcją swing
Kratka wewnętrza; szerokie łopatki wentylatora poruszają się, gdy włączona jest funkcja swing, źródło nachlodno.pl

Klimatyzator może być sterowany za pomocą pilota lub elektronicznego panelu sterowania LED na górnej obudowie. Niestety, Eberg Q40HD nie posiada Wi-Fi, które jest coraz częściej standardem w droższych modelach. Funkcja Wi-Fi została dodana do modelu Q40NE. Do zdalnej obsługi klimatyzatora przenośnego wymagana jest aplikacja Smart Life. 

Timer pozwala zaprogramować czas pracy klimatyzatora w zakresie 24 godzin. Tryb nocny w teorii powinien pozwalać na  sen w chłodzonym pomieszczeniu. Niestety w tym trybie klimatyzator Eberg zmniejsza jedynie prędkość działania wentylatora, co nie ma większego wpływu na generowany hałas (63-65 dB) oraz poboru prądu. Przydatną funkcją jest również alarm przepełnienia zbiornika na wodę.

Na koniec warto także wspomnieć o filtracji powietrza. W przypadku obu modeli Qubo, Eberg zastosował rozwiązanie znane z innych swoich urządzeń – filtry elektrostatyczne. Niestety ich skuteczność jest nieco mniejsza od tradycyjnie stosowanych filtrów HEPA

Klimatyzator pokojowy Eberg Qubo Q40HD wykorzystuje czynnik chłodzący R410A, który w modelu Q40NE został zastąpiony ekologicznym czynnikiem R290 (czysty propan).

Test chłodzenia Eberg Qubo Q40NE

Gdybyśmy mieli wskazać główną zaletę klimatyzatorów Eberg, to jest nią możliwość pracy zewnętrznej. Ochrona przed wodą IPX2 pozwala na ustawienie urządzenia np. na balkonieWówczas przez okno do pomieszczenia wstawia się rurę, przez którą zimne powietrze trafia do środka.

Ważne, żeby urządzenie nie miało bezpośredniego kontaktu z padającym deszczem – stopień ochrony IPX2 zabezpiecza klimatyzator przed mżawką

Jakie są zalety takiego rozwiązania? W teorii to mniej hałasu, skuteczne chłodzenie i więcej przestrzeni w pokoju. Postanowiliśmy przetestować to w praktyce!

Klimatyzator przenośny Eberg QUBO Q40NE na zewnątrz
Klimatyzator przenośny Eberg Qubo Q40NE; po prawej wyłączona jednostka zewnątrzna klimatyzacji split, źródło nachlodno.pl

Do stabilnego umocowania rury wykorzystaliśmy roletę zewnętrzną.  Uchylone okno pozwoliło zachować odpowiednią wentylację w pomieszczeniu. Dodatkowo wystawienie klimatyzatora przenośnego na zewnątrz rozwiązało problem braku specjalnej uszczelki na okno. Warto podkreślić, że niektórzy producenci dodają kołnierz na okno do zestawu (np. Fersk). 

Należy pamiętać, żeby nie wystawiać urządzenia na bezpośrednie działanie silnych promieni słonecznych! Grozi to przegrzaniem sprzętu i może doprowadzić do jego uszkodzenia. 

Rura wyrzutowa klimatyzatora Eberg Qubo Q40NE, dostarczająca zimne powietrze
Rura wyrzutowa klimatyzatora, dostarczająca zimne powietrze, źródło nachlodno.pl

Żeby ograniczyć wpływ światła słonecznego oraz hałasu rolety zewnętrzne zostały opuszczone. Klimatyzator przenośny działał przez 2 godziny;, temperatura na zewnątrz wynosiła wtedy 23°C na początku i 25°C na końcu testu. Wskazania wilgotności zewnętrznej wynosiły odpowiednio 68% oraz 64%.

Temperatura w pomieszczeniu testowym wynosiła na początku 25°C, natomiast wilgotność 49%. Czy klimatyzator przenośny Eberg Qubo Q40NE skutecznie obniżył temperaturę? Tak, i to już w ciągu pierwszych 30 minut.

Odczyt pomiaru po upływie pół godziny wykazał spadek temperatury o 2°C i wilgotności o 4 punkty procentowe. To dobry wynik. Kolejne 30 minut testu przyniosło następny spadek temperatury, tym razem o 1°C, przy czym należy pamiętać, że temperatura zewnętrzna wzrosła. Na koniec testu temperatura w pomieszczeniu wynosiła 21°C, a wilgotność 47%. 

Temperatura przy wylocie rury wynosiła średnio 10-11°C, ale przyjemny chłód odczuwalny był w całym pomieszczeniu o powierzchni 14 m². Klimatyzator przenośny Eberg Qubo Q40NE to wydajny sprzęt; podczas działania zewnętrznego pomiar przepływu powietrza przez rozciągniętą rurę wyrzutową wynosił około 380-400 m³/h.

Pomiar temperatury przy wylocie rury wyrzutowej klimatyzatora Eberg Qubo Q40NE
Pomiar temperatury przy wylocie rury wyrzutowej klimatyzatora przenośnego, źródło nachlodno.pl
Pomiar przepływu powietrza klimatyzatora Eberg Qubo Q40NE
Żeby wyliczyć przepływ powietrza, wykonano pomiary anemometrem na całej powierzchni wylotu (w trzech miejscach), źródło nachlodno.pl

A co z komfortem użytkowania? Działający na zewnątrz klimatyzator w swoim otoczeniu (pomiary wykonano w odległości 1 m w linii prostej od urządzenia) generował hałas o natężeniu ok. 65-67 dB. Odczyt tła akustycznego (hałas otoczenia po wyłączeniu klimatyzatora) wynosił ok. 58 dB (obok znajduje się ulica oraz osiedle mieszkalne).

Pomiar wewnątrz pomieszczenia (pomiaru dokonano metr od otwartego okna i rury wyrzutowej) wskazał na hałas o natężeniu ok. 57-58 dB podczas działania klimatyzatora. Im dalej od okna tym natężenie dźwięku było mniejsze. Pozwalało to na swobodną, nie zakłócaną hałasem rozmowę oraz korzystanie z multimediów np. słuchania muzyki. Wniosek jest oczywisty: klimatyzator przenośny wystawiony na zewnątrz poprawia komfort użytkownia. 

Pomiar głośności; klimatyzator Eberg Qubo Q40NE
Jeden z pomiarów natężenia dźwięku w odległości 1m od działającego klimatyzatora przenośnego Qubo Q40NE, źródło nachlodno.pl
Pomiar głośności; klimatyzator Eberg Qubo Q40NE
Jeden z pomiarów natężenia dźwięku w odległości 1m od uchylonego okna, przy którym ustawiony był klimatyzator przenośny Qubo Q40NE, źródło nachlodno.pl

Klimatyzator przenośny Eberg Qubo Q40NE chłodzi i dodatkowo może to robić również wtedy, kiedy znajduje się na zewnątrz. Do wygodnego sterowania klimatyzatorem można wówczas używać telefonu z zainstalowaną aplikacją mobliną, która posiada prosty i intuicyjny panel, który pozwala na regulację temperatur i mocy wentylatora oraz umożliwia zmianę trybu pracy. 

Moc chłodzenia i przepływ powietrza w klimatyzatorze Eberg są duże, ważnym czynnikiem jest zatem pobór prądu podczas działania urządzenia. Wykorzystując cały swój potencjał (ustawiano najniższa temperatura oraz najwyższy tryb pracy) klimatyzator przenośny pobierał energię około 1100-1200W. 

 

Pomiar poboru prądu klimatyzator przenośny Eberg Qubo Q40NE
Pomiar poboru prądu klimatyzator przenośny Eberg Qubo Q40NE, źródło nachlodno.pl

Szukasz zestawienia klimatyzatora przenośnego? Sprawdź nasz niezależny ranking!

Parametry techniczne Eberg Qubo Q40HD

Marka i model Eberg Qubo Q40HD/Q40NE
Cena 2149 zł
Rekomendowana powierzchnia do 49 m²
Klasa energetyczna dla chłodzenia i grzania A (dla Q40NE A/A++)
Moc chłodnicza / max. pobór prądu 4 kW / 1,7 kW
Moc grzewcza / max. pobór prąd 4 kW / 1,5 kW
Przepływ powietrza 450 m³/h
Zakres temperatur dla chłodzenia i grzania 16-31°C/17-30°C
Liczba prędkości wentylatora 3
Rodzaj czynnika chłodzącego R410A/R290
Głośność do 65 dB
Długość i średnica przewodu odprowadzającego 150 cm, 1,5 cm
Waga 30,5 kg

Sposób montażu Eberg Qubo Q40HD

Klimatyzator pokojowy Eberg Qubo Q40 widok z przodu i boku

Montaż klimatyzatora Eberg nie wyróżnia się niczym specjalnym. W zestawie znajdziemy m.in.:

  • rurę do odprowadzania powietrza wraz z króćcem o płaskiej końcówce
  • rurkę do odprowadzania skroplin w trybie osuszania
  • pilot z wyświetlaczem LCD oraz baterie
 

Rurę wyrzutową montujemy do specjalnego otworu z tyłu urządzenia, a następnie wyprowadzamy przez uchylone okno. Szparę w oknie zasłaniamy specjalną uszczelką.

W przypadku Eberga rękaw uszczelniający musimy niestety dokupić osobno.

Eberg Qubo Q40HD/Q40NE – czy warto?

Klimatyzator Eberg QUBO Q40NE
Klimatyzator przenośny Eberg Qubo Q40NE, źródło nachlodno.pl

Jedną z najczęściej wymienianych wad klimatyzatorów przenośnych jest odczuwalny hałas, jaki generują podczas działania (zazwyczaj do 65dB). Osoby, które mają możliwość wystawienia urządzenia na zewnątrz, będą zadowolone zarówno ze względu na możliwości chłodzenia, jak i komfort użytkowania, jakie oferuje klimatyzator przenośny Eberg Q40NE i Q40HD (bo to właściwie bliźniaczo podobne urządzenia). 

Dodatkowym atutem modelu Qubo Q40NE jest funkcja Wi-Fi, dzięki której korzystanie z urządzenia jest proste i wygodne.

Atrakcyjny jest również stosunek ceny do oferowanych przez producenta parametrów technicznych klimatyzatorów Eberg Qubo. Wydając około 2000-2300 zł otrzymamy klimatyzator z kilkoma funkcjami, dobrą mocą grzania i chłodzenia oraz zbilansowanym poborem prądu.

Minusami w naszym odczuciu są na pewno: brak trybu auto, w modelu Q40HD brak Wi-Fi, nieciekawy wygląd klimatyzatora, słaby tryb nocny oraz konieczność dokupienia rękawa uszczelniającego na okno. 

Modele te polecamy wszystkim tym, którzy mają możliwość wystawienia klimatyzatora na zewnątrz albo osobom, które szukają wydajnego sprzętu do dużej przestrzeni, takiej jak biuro lub przestronny salon. 

Zobacz inne modele klimatyzatorów przenośnych Eberg

Poradniki nachlodno.pl

Klimatyzatory przenośne w pokoju

Jak wybrać klimatyzator przenośny?

Czym się kierować podczas wyboru przenośnego klimatyzatora? Warto zwrócić uwagę na wielkość pomieszczenia, moc urządzenia, dodatkowe funkcje i cenę. Poznaj 4 wskazówki, które pomogą Ci wyłonić najlepszy model!

Dowiedz się więcej

Jak przydatny był ten wpis?

Kliknij na gwiazdkę, aby ocenić!

Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów 0

Brak głosów do tej pory! Bądź pierwszy i oceń ten wpis.

Fajny post

Udostępnij w social mediach

Dawid Kaźmierczak

Dawid Kaźmierczak

W nachlodno.pl spinam pracę wszystkich redaktorów, od czasu do czasu samemu zajmując się przygotowywaniem artykułów i recenzji. Jestem miłośnikiem reportaży, dlatego przemawiają do mnie twarde fakty, które wyciągamy na podstawie naszych testów i obserwacji. Lubię, gdy technologia pozwala rozwiązywać problemy, a sama nie dostarcza nowych kłopotów: doceniam więc solidne urządzenia z prostą obsługą i rozwiązaniami, które chronią zdrowie i dbają o komfort. W temacie klim i osuszaczy siedzę 3 lata, chętnie dzieląc się wiedzą i ciekawymi nowinkami.

1 komentarz do “Klimatyzator Eberg Qubo Q40HD i Q40NE”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *